Google Harita Kayıt

Google Harita Kayıt

Google Harita Kayıt

Google harita servisi, Google maps adıyla bilinmektedir. Son yıllara damga vuran Google maps sayesinde insanların hayatı daha kolay hale gelmektedir. Bilhassa, bulmak istediği firmaların adreslerine Google maps sayesinde ulaşanlar, bu uygulamadan oldukça memnun kalmaktadırlar. Google maps kullanılarak yapılan firma aramalarında firmanın adresine ek olarak telefonu ve fotoğraf bilgileri de sonuç olarak çıkmaktadır. Fakat, günümüzde tüm firmalar, harita kayıt servisinde bulunmaz. Ayrıca, zaman zaman harita kayıt bilgilerinde yanlışlıklar olabilmektedir. Google harita kayıt servisine katılmak isteyen firma sahipleri; istedikleri takdirde Google My Business linkine tıklayarak ücretsiz bir biçimde kayıt olma şansına erişirler. Doğru bir şekilde harita kayıt yapanlar, bulundukları sektörde daha çok bilinen bir firma olma şansına erişirler.

Neden Google Harita Kayıt Yaptırmak Gerekir?

Bilhassa akıllı telefon kullanımının artmasına paralel olarak Google haritalarının önemi artmıştır. Günümüzde yapılan her Google aramasında sonuçlar arasında harita bulunur. Haritalar sayesinde firma müşterileri, firmanın lokasyonuna çok daha rahat bir şekilde ulaşma şansına sahip olurlar. Google haritaları, bir firmanın veya kuruluşun yalnızca konumunu göstermez. Firmanın adresi, iletişim bilgileri hatta çalışma saatleri bile Google haritalar sayesinde görüntülenir. Firmalar, Google harita bilgilerini diledikleri takdirde güncelleyebilirler. Firmanın bölgesel bir değişiklik yapmadığı takdirde Google harita bilgilerinde herhangi bir doğrulama talep edilmez. Kısacası, müşterilerinin kendisini daha rahat bulmasını isteyen firmalar, kayıt yaptırmak zorundadır.

Google Harita Kaydının Avantajları

Google'ın en çok sevilen hizmetlerinden birisi olan harita kaydı sayesinde firmaların Google aramalarında ilk sıralara çıkması mümkün olmaktadır. Buna ek olarak, firmalar, müşterilerinin akıllı telefonlarına konum atarak kendilerini rahatlıkla bulmasını sağlayabilirler. Google haritalarına kayıtlı olmak, bir firmanın Google'ın gözündeki itibarını arttıran bir unsurdur. Bir başka deyişle, Google harita kaydının yapılmasının SEO'ya büyük katkısı bulunmaktadır. Sitesini Google haritalarına ekleyen bir firmanın, Google Adwords reklamlarında konum işaretleme şansı bulunmaktadır. Google harita kaydı yaptıran firmalar; Google'da yapılan sektörel aramalarda, navigasyon cihazlarında ve Google adres aramalarında kendilerine yer bulurlar. Bu bağlamda, Google harita kaydı yaptırmak, bir firmanın daha çok tanınmasına sebep olmaktadır.

Google Harita Kaydı Nasıl Yaptırılır?

Haritalara kayıt işlemi, Google My Business sayfasından yapılmaktadır. Firmaların, Google My Business'a girerek işletmelerinin bilgilerini ekleyip bir hesap oluşturmaları gereklidir. Google My Business kaydında işletmeye dair temel bilgiler istenmektedir. Google My Business işletme onayı ise dört farklı yolla yapılmaktadır. Posta kodu, telefon, e-mail ve search console ile doğrulama işlemleri yapılmaktadır. Bilhassa yeni bir işletme açanlar, önceden My Business kaydı bulunmadıkları takdirde öncelikli olarak posta koduyla onay işlemlerini yaparlar. Bunun dışındaki yöntemleri kullanmak isteyenlerin doğrulama seçenekleri kısmında telefon, e-mail veya search console olmak üzere hangi yöntemi istediklerini belirtmeleri gerekmektedir.

Google Yorumları Önemli Midir?

Bir firmanın işletme bilgilerinin olduğu sayfada kendisi hakkında olumlu Google yorumları bulundurması çok önemlidir. Firmayla iş yapmayı, firmadan mal veya hizmet satın almayı düşünenler, Google'da bulunan yorumların niteliğine bakarlar. Bunun dışında, yapılan derecelendirme büyük önem taşımaktadır. Firmanın değerlendirmeler sonucunda elde ettiği yüksek dereceli yıldızlar; işletmenin kalitesi adına önemli bir referans olmaktadır. Ancak, işletme hakkında yapılan olumsuz yorumları kaldırmak mümkün değildir. Bu yüzden, firmaların olumsuz yorumlar almamak adına verdikleri hizmetin niteliğine dikkat etmesi gerekmektedir. Birçok üst düzey firma bu konudan muzdariptir. Çünkü, insanlar, kötü hizmet aldıkları veya olumsuz davranışlara maruz kaldıkları firmalar hakkında kötü yorumlar yazmaya müsaittirler. Müşterilerin olumlu puan vermesini sağlamak, bu açıdan önem taşımaktadır.