Web Tasarım

Web Tasarım

Web Tasarım

İnternet üzerinde yer alan tüm siteler, belirli bir amaca hizmet etmektedir. Bazı internet siteleri kişilere, bazıları kurumlara, bazıları ise sabit bir hedefe hizmet etmesi amacıyla oluşturulmuştur. Bu bağlamda, farklı amaçlara olanak sağlaması için planlanan internet sitelerinin oluşum aşamasına web tasarım adı verilmektedir. İnternet üzerinde yer alan her sitenin kendine özgü bir tasarımı bulunmaktadır. Ancak, tüm web tasarımların eşit kalitede olduğu söylenemez. Web tasarımın tamamlanmasıyla beraber kullanıcılar, web sitesine erişim fırsatı elde ederler. Bu noktada, kullanıcıların site içerisindeki rahatlığını sağlamak adına web tasarımların kalitesi büyük önem taşımaktadır. İyi bir tasarıma sahip olan internet sitesi, daha çok kullanıcıyı kendine çeker.

Web Tasarımı Nasıl Yapılır?

Web tasarım yaparken dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Öncelikle, sitenin hangi amaca yönelik olduğunu öğrenmek gerekir. Sitenin hedef kitlesi iyi analiz edilmelidir. Hedef kitlenin isteklerine cevap vermek, bir web tasarımın ilk hedefi olmalıdır. Buna ek olarak, sitenin kullanıcılar açısından kullanım kolaylığına sahip olmasına dikkat edilmelidir. Web tasarım yapılırken sitenin sağlamış olduğu ürün veya hizmet, göz önüne çıkarılmalıdır. Bir başka deyişle, web tasarımında ilk hedef, kullanıcıya uygun bir tasarım stratejisi geliştirmektir. Bunun dışında, birtakım gerekli unsurlar ihtiyaçlar doğrultusunda bir araya getirildiği takdirde gerçek anlamda profesyonel bir web tasarım oluşturulmasının önünde hiçbir engel kalmaz. Web tasarımın belirleyici unsurları arasında akış, renkler, içerik, grafik, server ve pluginler bulunmaktadır.

Akış ve Renkler

Web tasarımında sitenin amacının ne olduğunun kullanıcı tarafından birkaç saniye içinde anlaşılır olmasına özen gösterilmelidir. Ardından, sitedeki önemli olan ve öne çıkması istenen detaylar, kullanıcıyı sıkmayacak şekilde belirtilmelidir. Sitenin sahip olduğu bilgiler; kullanıcının kolaylıkla takip edebileceği bir mantık düzeni çerçevesinde linkler, başlıklar ve grafikler halinde kullanıcıya sunulmalıdır. Web tasarımında renkler; o yılın modasına ve sitenin içeriğine göre kullanılmaktadır. Bilhassa kadınlara yönelik olarak hazırlanan sitelerde pembe ve mor gibi renkler kullanılırken erkeklere hitap eden sitelerde ise koyu renkler göze çarpmaktadır. Renkler hakkında tercih yapılırken hangi rengin psikolojide neyi çağrıştırdığına dikkat edilmelidir.

İçerik ve Grafik Unsurları

Web sitesi tasarımında içeriğin çok önemli olmadığı yalnızca SEO için gerekli olduğu iddia edilir. Ancak, iyi bir düzene sahip olan içeriğin web tasarımının başarıya ulaşmasındaki payı fazladır. Bilhassa, ana başlıktan sonra eklenecek kısa bir açıklayıcı yazı, alt başlıklar yapılırken içeriğin maddeler halinde sıralanması gibi detaylar; kullanıcının okumasını kolaylaştıracaktır. Web tasarımında grafik unsurlarının yeri çok büyüktür. Çünkü, çoğu zaman, bir resim, video veya şematik görünüm; bir yazının anlatacağı şeyden çok daha fazlasını anlatır. Grafik unsurları, kullanıcıyı rahatlıkla cezbedebilir. Bilhassa yazı fontlarının sitenin genel yapısıyla uyumlu olması önem taşır. Başlığa uygun yazı renkleri ve fontları kullanılmalıdır.

Server ve Pluginler

Server; web tasarımında çok önemli bir detay gibi gözükmez. Ancak, performans konusunda serverın önemi büyüktür. Server sayesinde hizmetler hızlı ve etkili bir şekilde iletilir. Tasarım unsurlarının ön plana çıkmasında server kalitesi belirleyici olmaktadır. Pluginler; web sitesi tasarımında ön ve arka uç olarak yer alırlar. Sitenin ihtiyaç duyduğu yazılımların doğru bir şekilde belirlenmesi gereklidir. Web sitesinin kurulma aşamasında Wordpress veya HTML olmasına bakılmaksızın pluginlerin farklı amaçlara hizmet ettiği söylenmektedir. Web tasarımın ihtiyaç duyduğu en temel gerekliliklerin karşılanmasında pluginlerin etkisinin fazla olduğu söylenebilir. Pluginlerin etki ettiği alanlar, sitenin içerik ve amacına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Tüm bu bileşenlerin bir araya getirilmesiyle web tasarım tamamlanmış olur.  

01.

Profesyonel Ekip

Tamamen tecrübeli ve işlerinde uzman yazılımcılar tarafından tasarlanan ve hazırlanan yazılımları siz değerli müşterilerimize sunmaktan onur duyarız.

02.

Inovasyon

İhtiyaçlarınızı karşılayabilmek ve faydalı olmak amacıyla, hizmetlerimizde farklı, özgün, sürekli yeni fikirler geliştirerek siz değerli müşterilerimize sunmak önceliğimizdir.

03.

Responsive Art

Tasarım ve özel yazılım çalışmalarımızı her ekran boyutuna göre uyumlu kodlayarak, müşterilerimizin tüm platformlardan web sitelerine ve özel yazılımlarına en kolay bir biçimde erişmesini sağlarız.

11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
17.jpg
1231231234343.jpg
153434343.jpg
53343.jpg
3333_1.jpg
2122.jpg