Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik

Kurumsal kimlik, adından da anlaşılacağı üzere yetkili bir kurumun kimliğini oluşturan, bu kurumun her türlü alanda diğer kurumlardan ayrılmasına sebebiyet veren, her türlü kurum ve kuruluşunun gerek dışarıda gerek de içerisindeki duruş ve imajını temsil eden kimliklerdir. Kurumsal kimlik iyi oluşturulduğu zaman kişiler kurumları o kimlik ile tanımaya başlar. Bu nedenle kurumsal kimliği oluştururken titiz bir çalışmayla oluşturmak son derece önemlidir. Kurumsal kimlik kavramı son derece içi geniş kavramlardan bir tanesidir.

Kurumsal Kimlik Neleri Kapsar?

Bir firmanın, vakıfın, kurumun ya da kuruluşun kurumsal kimliğini oluşturan çok sayıda unsur vardır. Neredeyse kurumun her adımını izleyen ve her ögesini kullanan kurumsal kimliğin içerisinde en genel anlamıyla firmaya ait olan ürünler, ürünlerin paketlenmesinde kullanılan ambalajlar, ürünlerin üretimi için kullanılan fabrika ya da şantiyeler, firmaya ait olan tabelalar, ürün ya da firma ile ilgili broşürler, kataloglar, bayraklar, zarflar, soyalar, sertifikalar ve buna benzer hemen hemen her şey bir kurum ya da kuruluşun kimliğini belirleyen temel hususların başında gelmektedir.

Kurumsal kimlik içerisinde bu kadar fazla şeyi barındırırken kuruluşu bir bütün halinde gösterir. Kurumsal kimliği oluşturan şeyler bir bütündür, parçalanarak ya da birbirinden ayırarak incelenemez. Bu nedenle de kurumların kurumsal kimlikleri son derece özgün olabilir.

Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur?

Kişilerin kurumsal kimliklerini oluşturabilmesi için son derece titiz bir şekilde çalışması gerekir. Hatta bu iş kesinlikle bu konuda bilgi ve deneyim sahibi kişiler tarafından yapılmalıdır. Çünkü kurumsal kimlik bir kurumun diğer kurumlara karşı farklılığı ve farkındalığını belli etmektedir.

Kurumsal kimlik beş aşamadan oluşturulur. Bir kurum öncelikle kurumsal kimliği hakkında ne istediğini bilmelidir ve kafasında belirlemelidir. Tasarım aşamasından önce istenilenin belirlenmesi ve onaylanması son derece önemlidir.

Kurumsal kimlik oluşturulmasının ikinci aşamasında ise oluşturulacak olan kurumsal kimliğin bulunduğumuz çağa ve çağın getirilerine uygun olmasıdır. Ancak bu şekilde diğer kişi ve kurumlar tarafından kabul gören, beğenilen bir kurumsal kimlik oluşturulmuş olabilir. Bu nedenle zamanlama ve zamana uygun birtakım olayları kullanma kurumsal kimlik işinde son derece önemlidir.

Kurumsal kimlik oluşturmanın üçüncü aşaması ise sunum yapmaktır. İşinin uzmanları tarafından hazırlanan kurumsal kimliklerin firma yetkililerine sunulması ve onların onayını alması gerekir. Aksi halde herhangi bir kurumsal kimlik doğrudan kullanıma başlanamaz.

Dördüncü aşama sondan bir önceki aşamadır ve bu aşamada düzeltme işlemi yapılır. Uzmanlar bu konuda ne kadar bilgi sahibi ve tecrübeli de olsalar belirli bir donanım bile firma sahiplerinin aklında var olanı çıkartmaya yetmeyebilir. Sunulan kimliklere bakıldığında firma yetkililerinin önerileri de alınır ve düzeltme aşamasına gidilir. Dördüncü ve en önemli aşamalardan biri düzeltme aşamasıdır.

Son aşama onaylanma, basılma ve kurumsal kimlik için yayılma aşamasıdır. Bu aşamada hazırlanmış olan kurumsal kimlik kabul edilir ve diğer kurum ya da bireylerin görebileceği bir kimlik olmuş olur. Bu şekilde kurumsal kimlik oluşturma basamakları uygulanabilir.

Kurumsal Kimlik Bir Kurum İçin Ne Anlama Gelir?

Kurumsal kimlik, bir kurumun hangi sektörde olursa olsun kendini tanıtacağı imzası anlamına gelir. Bu yüzden baştan savma yapılmamalı, uzun vadede kullanılacak ve firmayı temsil edecek bir araç olduğuna dikkat edilerek geliştirilmelidir. Bu nedenle de kurumsal kimlik hakkında bilgi sahibi olan uzmanlar ile çalışılması tavsiye edilir. Bu çalışmadan en yüksek verimi ve en uygun kurumsal kimliği bulmak için işi konusunda başarılı uzmanlar firmalara gerekecektir.

01.

Profesyonel Ekip

Tamamen tecrübeli ve işlerinde uzman yazılımcılar tarafından tasarlanan ve hazırlanan yazılımları siz değerli müşterilerimize sunmaktan onur duyarız.

02.

Inovasyon

İhtiyaçlarınızı karşılayabilmek ve faydalı olmak amacıyla, hizmetlerimizde farklı, özgün, sürekli yeni fikirler geliştirerek siz değerli müşterilerimize sunmak önceliğimizdir.

03.

Responsive Art

Tasarım ve özel yazılım çalışmalarımızı her ekran boyutuna göre uyumlu kodlayarak, müşterilerimizin tüm platformlardan web sitelerine ve özel yazılımlarına en kolay bir biçimde erişmesini sağlarız.

11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
17.jpg
1231231234343.jpg
153434343.jpg
53343.jpg
3333_1.jpg
2122.jpg