Mobil Web Tasarım

Mobil Web Tasarım

Mobil Web Tasarım

Dünya üzerinde milyarlarca mobil cihaz bulunmaktadır. Mobil telefon kullanıcılarının hatrı sayılır bir yüzdesi cep telefonları üzerinden internete bağlanmayı tercih ederler. Bu sebepten dolayı, yakın gelecekte mobil internet gezintisi, çok daha yaygın olacaktır. Tüketici odaklı faaliyet gösteren şirketlerin birçoğunun mobil siteleri bulunmaktadır. Olmayan şirketler ise vakit kaybetmeden mobil site tasarımına geçmektedir. Mobil site; günümüz şartlarında bir lüks veya gösteriş olmaktan çıkmıştır. Mobil siteler, yakın zamanda bir zorunluluk olacaktır. Mobil sitelerin varlığı, internetin bir standardı haline gelecektir. Tüketici odaklı düşünüldüğünde günümüzde mobil sitesi düzgün çalışmayan sayısız marka ve şirket bulunmaktadır. Bu noktada, mobil site tasarımında dikkat edilmesi gereken unsurlar, büyük önem taşımaktadır.

Mobil Web Tasarımının Başlangıç Aşaması

Mobil web tasarımı, tıpkı genel web tasarımında olduğu gibi sitenin kimler tarafından ziyaret edileceği tespit edilmelidir. Sitenin hedef kitle analizi başarılı bir şekilde yapılmalıdır. Mobil web sitesi kullanıcıları; genellikle bir yerde otururken, arkadaşlarıyla vakit geçirirken veya sokakta yürürken mobil web sitelerine bakma ihtiyacı hissederler. Bu yüzden, mobil site kullanıcılarının dikkat ettiği kriter, bir web sitesine ulaşmaktan ziyade o siteye ne kadar hızlı ulaştıklarıdır. Bir başka deyişle, mobil web sitesi kullanıcıları, bilgiye hızlı ulaşmayı hedeflerler. Mobil kullanıcılar ve masaüstü kullanıcılar arasındaki fark buradan gelmektedir. Mobil kullanıcılar, hareketli bir durumdayken webde gezinirken masaüstü kullanıcıları daha sabit durumlarda webde gezinmektedirler.

Mobil Web Sitesi Tasarımının Temel İlkeleri

Web tasarımın genel olarak PC tarayıcıları ile uyumlu olmasına dikkat edilmektedir. Mobil cihazlar, bu tasarımlar için uygun değildir. Bir internet sitesinin mobil cihazlar üzerinde iyi çalışması için mobil internet siteleri dizaynları için belirlenen ana esaslara dikkat edilmesi gerekmektedir. Mobil telefon data paketleri; yüksek boyutlu sayfaların yüklenmesi için uygun değildir. Mobil web siteleri için önemli olan sayfaların hızlı bir şekilde yüklenmesidir. Mobil web sitesi yapmanın en önemli yolu; bir web sitesini revize ederek mobil cihazlara uyumlu hale getirmektir. Ancak, bunu yapmaya karar verenlerin bilhassa site düzeni ve dizaynı açısından büyük değişiklikler yaşanacağından haberdar olması gerekir.

Mobil Web Sitesi Tasarımı

Mobil web tasarımı yaparken sitede maksimum uyumluluğu sağlamak adına CSS kullanmak gerekir. Ayrıca, tablo kullanmaktan kaçınmamak şarttır. XML veya XHTML kullanarak mobil sitenin UTF-8 karakter kodlaması yapılmalıdır. Mobil web tasarımında farklı mobil cihazların farklı ekran boyutlarına sahip olduğu unutulmamalıdır. Sayfa tasarımlarının ve şablonlarının yapımı esnasında daha akışkan ve genişliğe yayılacak şekilde sayfaların oluşturulmasına dikkat edilmelidir. Mobil web tasarımında kullanıcıların bilgiye en hızlı olacak şekilde ulaşmak istedikleri unutulmamalıdır. Bu yüzden, sitenin içeriğine göre en önemli kısımlar en üstte olacak ve ilk görülecek şekilde yerleştirilmelidir. Mobil telefonlarda ekranın çok küçük olmasından mütevellit en öneml bilgiler, sayfanın ilk açıldığı anda görünen kısma konmalıdır.

Mobil Web Sitesi Tasarımındaki Önemli Hususlar

Mobil web tasarımında bir ziyaretçinin en çok neyi görmek isteyeceği tahmin edilmelidir. Ziyaretçiler tarafından en çok talep gören içerik, sitenin açılmasıyla beraber ziyaretçinin karşısına çıkmalıdır. Çünkü, mobil site kullanıcıları, tüm siteye göz atmak istemez. Bütün içerikleri tek tek okumaktan kaçınır. Bu yüzden, sayfanın açılmasıyla beraber sayfa scroll edilmeden tüm bilgilerin ilk görünür alanda verilmesi büyük önem taşımaktadır. Mobil web sitesi tasarımı, parmaklara göre yapılmalıdır. Arka planlar, gerekmediği müddetçe kullanılmamalıdır. Sayfa açılma sürelerinin az olmasına yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Form doldurtmaktan veya kullanmaktan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Form doldurtuluyorsa da kullanıcıdan yalnızca gerekli bilgiler talep edilmelidir.