Google Reklam

Google Reklam

Google Reklam

Google; tartışmaya yer bırakmayacak şekilde dünyanın en çok kullanılan arama motorudur. Google, bu konuda diğer rakiplerine fark atmıştır. Google'ın en çok kullanılan arama motoru olma özelliğinin gelecekte değişmesi beklenmemektedir. İnternet çağında her gün milyarlarca insan belirli anahtar kelimeleri Google'da arayarak istedikleri sonuca ulaşmayı hedeflemektedir. Google reklamları; sektörde daha çok Google Adwords olarak bilinmektedir. Google Adwords ise metin bazlı bir reklam modeli olarak insanların karşısına çıkar. Bu noktada, sunulacak reklam, birtakım limitler içerisinde kullanılan satırlardan meydana gelmektedir. Sırasıyla dikkat çekici başlık, açıklama satırı ve site alan adı; Google Adwords düzenini oluşturmaktadır. Google'a reklam verenler, reklamları başkaları tarafından tıklandığında ücret öderler.

Google Reklam Nasıl Çalışır?

Reklamının rakiplerinden sıyrılıp daha ön sıralarda gözükmesini isteyenlerin bu bağlamda daha çok ücret ödemesi gerekir. Google reklamlarının çalışma mantığını anlamak için anahtar kelimeler başta olmak üzere yerleşimler, reklam sıralaması, teklifler ve kalite puanı gibi konularda bilgi sahibi olmak gerekir. Google reklamlarında seçilen kelimeler ve kelime öbekleri; anahtar kelimelerle eşleştiği zaman reklamların görüntülenme olasılığı artmaktadır. Örneğin, Ankara'da televizyon servisi olarak hizmet veren bir firmanın Ankara televizyon servisi ifadesini reklamında kullanması gerekir. Google kullanıcıları, arama kısmına Ankara televizyon servisi yazdıkları takdirde arama sonuçlarının yanında firmanın veya kişinin verdiği reklamlar gözükecektir. Google'a reklam verirken seçilen anahtar kelimelerin spesifik olmasına özen gösterilmelidir.

Google Reklam Özellikleri

Google'a reklam verenlerin merak ettiği konulardan birisi, aynı anahtar kelimeye birden çok kişinin reklam vermesi durumunda neler olacağı konusudur. Bu noktada, Google reklama başvuranların, kendi anahtar kelimelerini, bu kelimelerden oluşan grupları ve bu kelimeler için ödeyecekleri alt ve üst limitleri belirlemesi gerekmektedir. Aynı anahtar kelime birden çok reklam veren tarafından kullanıldıysa bu durumda Google reklam sıralaması yöntemi devreye girmektedir. Reklam sıralaması; reklam veren kişinin reklamının sayfada gösterildiği konumu ve o kişinin reklamının gösterilip gösterilmeyeceğini belirlemek adına kullanılan bir değerdir. Google, en yüksek teklif ve kalite skoru doğrultusunda kişinin verdiği reklamın görüntülenip görüntülenmeyeceğini veya kaçıncı sırada görüntüleneceğini belirler.

Google Reklam Çalışma Mantığı

Google reklam çalışma mantığını anlayan birisinin reklam ağından sağlayacağı kazanç artacaktır. Kişinin reklam için hazırladığı metnin anahtar kelimelerle direkt olarak alakalı olması çok önemlidir. Yapılan arama ve verilen reklam arasındaki ilişki ne kadar bağlantılıysa reklamın alacağı trafik bir o kadar yüksek olacaktır. Buna ek olarak, Google, arama sonuçlarıyla bağlantılı olan reklamlara ödül vermektedir. Bu reklamlar, çok daha az bir bütçe karşılığında üst sıralara konmaktadır. Reklamların kalitesini arttırmak adına uygulanan bu yöntem oldukça faydalıdır. Aynı zamanda, kişinin verdiği teklifin niteliği ve reklamın performansı doğrultusunda görünürlük sayıları artmaktadır. İyi performans gösteren kaliteli reklamlar her zaman daha çok görüntülenir.

Google Reklamların Etkinliğini Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

Google reklam sistemi; reklamların ne kadar görüntülendiğini, reklamlara kaç kez tıklandığını ve kişiye ne kadar maliyet çıktığını oldukça net bilgilerle sunmaktadır. Reklam verenler, reklamlarının kaç kez görüntülendiğini ve sitelerine kaç kişinin geldiğini gördükleri gibi, bu oranlar için ne kadar ücret ödediklerini de öğrenebilirler. Şeffaflık anlamında bu bilgiler büyük önem taşır. Buna ek olarak, Google reklam ve Google Analytics birleştirildiğinde, reklam verenler ziyaret edilmesini istedikleri sayfanın kaç kişi tarafından tıklandığını görme şansına sahip olurlar. Google reklam sayesinde optimum ücretlendirme yaparak farklı kelimeler için farklı reklamlar oluşturmak mümkündür. Bu sayede, reklam alternatifleriyle alakalı en iyi sonuç test edilmiş olur.